7 listopada, 2022

W jakim celu wykonuje się badania nieniszczące NDT?

badania ndt

Realizacja kosztownych inwestycji składa się z wielu zaawansowanych etapów i procesów. Jednym z nich jest finalna ocena rezultatów. Jednak, takie badania nie mogą polegać na bezpośredniej ingerencji w strukturę zastosowanego materiału. W tym celu wykorzystywane są badania NDT.

Badania NDT

Co to są badania NDT?

Badania NDT (Non-Destructive Testing) to specyficzna forma testów diagnostycznych o wysokim poziomie specjalizacji. Metoda ta nazywana jest również badaniem nieniszczącym, ponieważ cały proces nie zmienia właściwości kontrolowanego obiektu.

W ten sposób identyfikowane są wszelkie nieprawidłowości lub ubytki oraz pęknięcia danej konstrukcji. Taka analiza gwarantuje pakiet niezbędnych informacji dotyczących koniecznej naprawy, renowacji lub serwisu. Z uwagi na precyzję działania i nieinwazyjny charakter, badania NDT są bardzo popularną i cenioną techniką ewaluacyjną.

Rodzaje badań NDT

Istnieje kilka kategorii badań nieniszczących. Każdy styl działania uzależniony jest od konkretnych warunków otoczenia, a także specyfikacji samego obiektu. Wyróżnia się:

  • Badania wizualne– to najprostsza i najbardziej ekonomiczna metoda działania. Jest to doskonały sposób na wstępną ocenę gotowych wyrobów. Ekspert dokładnie obserwuje obiekt, poszukując wszelkich oznak nieprawidłowości.
  • Badania ultradźwiękowe– metoda UT to przykład bardziej użycia zaawansowanej technologii, która przenika wnętrze konstrukcji, najczęściej metalowych. Wypuszczona wiązka ultradźwiękowa penetruje materiał, a następnie wraca do urządzenia, tworząc specjalny obraz struktury. To przedstawia skazy, pęcherze oraz inne niedoskonałości, które są niewidoczne dla badania wizualnego. 
  • Badania termowizyjne– ta opcja badania wykorzystuje specjalną kamerę, która wychwytuje różnice temperatur, co oznacza możliwą wadę struktury.
  • Badania magnetyczno- proszkowe– to kolejna taktyka działania o zaawansowanych funkcjach. Analiza korzysta z sytuacji rozproszenia pola magnetycznego, a to umożliwia zaobserwowanie powstałych nieciągłości materiału. Warto zaznaczyć, że metoda ta dedykowana jest tylko w przypadku elementów ferromagnetycznych.
  • Badania wiroprądowe– technika bazuje na zjawisku indukcji magnetycznej i wyróżnia się sporą elastycznością dla stali, między innymi miedzi, aluminium oraz tytanu.

Kiedy i gdzie stosuje się badania NDT?

Z uwagi na szeroki zakres zastosowania, badania nieniszczące wykorzystuje się w wielu sektorach. W zależności od konkretnej metody, badania NDT sprawdzają się w przemyśle ciężkim, energetycznym, lotniczym, budowlanym. Częstymi klientami są również firmy produkujące turbiny wiatrowe oraz generatory turbin.


Decyzja o wyborze tej metody analizy następuje w przypadku, gdy liczy się rzetelność pomiarów. Jednocześnie zastosowane działania nie mogą wpłynąć na aktualny stan techniczny badanego przedmiotu. Przykładem mogą być badania NDT otworów centralnych wałów.

Zalety badań NDT

Korzyści jest naprawdę sporo. Diagnostyka NDT dostarcza niezwykle dokładnych informacji na temat obecnego stanu obiektu, co pozwala na podjęcie odpowiednich decyzji. Co więcej, badania nie pozostawiają żadnych skutków swoich działań i są uniwersalne. 

Dlaczego my?

Skuteczność i wydajność pomiarów zależy również od doświadczenia i wiedzy samego zespołu. Firma Turbolab należy do czołówki specjalistów, którzy od ponad dekady dostarczają niezawodnych rozwiązań badań nieniszczących.

O najwyższej jakości obsługi klienta oraz realizowanych usług świadczyć mogą dziesiątki klientów z branży hutniczej, energetycznej i wielu innych. Współpracujemy z krajowymi i międzynarodowymi firmami!

Inżynier zapisuje notatki w skoroszycie

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona badania NDT?

Do badań wykorzystujemy specjalistyczny sprzęt renomowanych producentów. Przykładem mogą być urządzenia marki Everest, WOLF, Olympus, Mitutoyo, K+D, które w wielu przypadkach posiadają spersonalizowane dla nas rozwiązania techniczne. Warto również podkreślić, że personel zajmujący się  przeprowadzaniem badań NDT i pomiarów posiada certyfikaty NDT 2 i 3 stopnia.

Wróć do wpisów