28 listopada, 2022

Obróbka skrawaniem CNC – czym się różni od klasycznej?

tulejowanie cylindrów

Wiele osób słyszało o obróbce skrawaniem CNC, lecz termin ten nie do końca bywa jasny, zwłaszcza że często jest on mylony z klasyczną obróbką. Tymczasem te dwie metody mocno się różnią.

Obróbka skrawaniem – metody

Obróbka skrawaniem metali wykonywana jest przez specjalnie do tego celu skonstruowane maszyny – obrabiarki. Ich najważniejszym przeznaczeniem jest odpowiednie kształtowanie przedmiotów z różnych materiałów konstrukcyjnych przy wykorzystaniu przymocowanych narzędzi. Wyróżniamy obrabiarki do obróbki plastycznej i skrawającej. Zależnie od tego, jaki kształt chcemy uzyskać, możemy wyróżnić różnorodne sposoby obróbki skrawaniem: toczenie, wiercenie, frezowanie i szlifowanie. Przyjrzyjmy się im teraz. 

Toczenie dotyczy głównie obróbki powierzchni stożkowych, walcowych i kulistych. Wiercenie natomiast wykorzystywane jest w celu wykonania otworów. Frezowanie pozwala na kształtowanie płaszczyzn, szlifowanie zaś odbywa się przy zastosowaniu ściernicy, która porusza się obrotowo.

Na czym polega obróbka CNC?

Niezwykle popularna jest obróbka skrawaniem CNC, dzięki której możemy dokładnie ścinać obrabiany materiał, i to niezależnie od tego, co mamy do skrawania – może być to na przykład aluminium, mosiądz, stal itp. Łatwo w ten sposób uzyskać zamierzony, precyzyjnie wykonany kształt elementu o gładkiej powierzchni i odpowiedniej zgodności z projektem. Z powodu idealnej precyzji, obróbka skrawaniem CNC wykorzystywana jest w wielu branżach, takich jak motoryzacyjna, elektroniczna, energetyczna, medyczna lotnicza itd., czyli wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest dokładność. Obróbka skrawaniem CNC jest w pełni zautomatyzowana. Operator musi tylko numerycznie ją zaprogramować, a następnie nadzorować cały proces. 

Obróbka CNC – zastosowanie

Jak widać, obróbka CNC nie ogranicza się do pojedynczego sektora, bo jest stosowana praktycznie w każdej branży, gdzie potrzeba zarówno idealnej dokładności, jak i konieczności tworzenia wielu różnych, nawet najmniejszych, elementów. Wymieńmy kilka z tych branż i opiszmy, co jest najczęściej tworzone dzięki obróbce CNC. 

Trudno sobie wyobrazić przemysł motoryzacyjny bez tego rodzaju obróbki. Stosuje się ją tu m.in. do produkcji metalowych bloków cylindrów, sworzni, przekładni, osi itp. W elektronice jest szeroko stosowana do prototypowania i produkcji systemów oraz elektroniki użytkowej. Przy jej pomocy można precyzyjnie produkować płytki drukowanie, obudowy, uchwyty czy do lutowania elementów. W medycynie, gdzie kluczową kwestią jest wysoka precyzja, obróbka CNC pozwala na tworzenie takich elementów, jak instrumenty chirurgiczne, implanty, protezy czy elementy wyposażenia medycznego. 

Jedną z firm, która się tym zajmuje jest Turbolab, specjalizująca się w usługach związanych z badaniami NDT oraz honowaniem otworów centralnych wałów. Współpracuje z firmami zajmującymi się obróbką metali, przemysłem ciężkim, energetyką, podmiotami produkującymi turbiny wiatrowe, wirniki turbin i generatorów. Nie ma przypadku w tym, że wiele podmiotów zaufało Turbolab – z jednej strony niezawodna jakość, z drugiej konkurencyjne ceny za wykonanie honowania otworów centralnych wałów i wirników. 

Potrzebujesz zaufanej firmy, która zajmuje się obróbką CNC ?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!

Różnice pomiędzy obrabiarkami

Jeśli zależy nam na precyzji, szybkości i niezawodności, wybierzmy firmę, która stosuje obrabiarki CNC. Zapewniają one o wiele lepsze wyniki niż klasyczne obrabiarki. Główna różnica między nimi polega na rodzaju sterowania. W konwencjonalnych maszynach odpowiedzialny za jej obsługę jest pracownik. Analizuje konkretne zlecenie, ustawiając maszynę wedle przygotowanego wcześniej rysunku. W przypadku obrabiarek CNC jest zupełnie inaczej. Pracownik tylko kontroluje pracę obrabiarki, która jest w pełni zautomatyzowana. Odpowiednie programy, na podstawie których działa obrabiarka CNC można wprowadzić z klawiatury, ale też poprzez złącze bezpośrednie czy dyskietki. 

To wszystko pokazuje, że obróbka skrawaniem CNC to niezwykle cenny proces w większości branż. Ważne jednak, by wybrać podmiot, który zapewni wysoką jakość wykonania tej usługi. 

Wróć do wpisów