24 marca, 2023

Na czym polegają badania magnetyczno-proszkowe?

badania ndt

Jakość ma znaczenie. Niewątpliwie wpływa też na bezpieczeństwo. Materiały wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu powinny spełniać najbardziej restrykcyjne normy. Trzeba sprawdzić, czy pod powierzchnią nie występują wady. Do tego celu służą badania magnetyczno-proszkowe. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.

Czym są badania magnetyczno-proszkowe?

Badania magnetyczno-proszkowe można uznać za jedną z najszybszych metod wykrywania usterek czy niezgodności materiałowych, zarówno tych powierzchniowych, jak i podpowierzchniowych. Są to badania nieniszczące, które przeprowadza się na materiałach ferromagnetycznych. Mają więc szerokie zastosowanie choćby w przemyśle lotniczym, hutniczym, motoryzacyjnym czy energetycznym. Można je wykorzystać do badania np. złączy spawanych czy odlewów. Dzięki nim można zweryfikować czy badana powierzchnia nie jest uszkodzona i spełnia restrykcyjne normy jakościowe. Trzeba jednak pamiętać, że badania magnetyczno-proszkowe można wykonywać tylko na nawierzchniach, które są czyste. Muszą być wolne od smarów czy olejów. Na powierzchni nie mogą też znajdować się opiłki, gdyż to może zaburzać wynik. Takie badania mają szczególne zastosowanie wszędzie tam, gdzie materiał poddawany jest procesowi obróbki i dochodzi do zmiany kształtu. 

Na czym polegają badania magnetyczno-proszkowe? 

Badania magnetyczno proszkowe polegają na magnesowaniu materiału przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń. Do tego celu wykorzystuje się pole magnetyczne, które może być stałe bądź zmienne. Powierzchnia jest magnesowana. W miejscach, gdzie występują błędy czy nieciągłości materiałowe pojawia się strumień rozproszenia pola magnetycznego. Aby było to zauważalne na powierzchnię danego materiału nanosi się specjalne proszki czy też zawiesiny. Aktywne drobiny zbierają się w miejscach, gdzie występuje strumień i tworzą pryzmę proszku. Ocenę wyniku przeprowadza się według określonych norm oraz specyfikacji. Do tego typu badań można wykorzystać dwie techniki: 

  • niefluorescencyjną – obserwacja wskazań dokonywana jest w świetle białym 
  • fluorescencyjna – obserwacja wskazań następuje w świetle UV. 

Zaletą badań magnetyczno-proszkowych jest ich skuteczność. Można przeprowadzić nawet badania obiektów posiadających powłoki nieferromagnetyczne, przy czym trzeba pamiętać, że wraz ze wzrostem grubości powłoki metoda może być mniej czuła. 

Inżynier zapisuje notatki w skoroszycie

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona badania ndt?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 



Badania ndt otworów centralnych wałów – co trzeba wiedzieć?

Decydując się na badania ndt trzeba wiedzieć, że są one bezpieczne, gdyż badany produkt nie ulega uszkodzeniu. Badania ndt otworów centralnych wałów przeprowadza się po to, by mieć pewność czy komponent nadaje się do użytku i nie jest wadliwy. Warto pamiętać, aby takie badania zlecić doświadczonej firmie Turbolab, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników. Pamiętajcie, że badania nieniszczące wykrywają usterki i w ten sposób zwiększają bezpieczeństwo. Zapobiegają też awariom, sprawdzają jakość oraz integralność danego komponentu. Tego typu badania dostarczają danych, które chronią zasoby. Na takie badania powinny decydować się firmy z sektorów przemysłowych, ale też firmy budowlane zajmujące się budową mostów czy linii kolejowych. Wykorzystuje się je także w sieciach gazowych oraz energetycznych. Wyniki są bardzo wiarygodne. To także sposób na oszczędność, gdyż awarie wykrywane są szybko, co sprawia, że dane komponenty nie dostaną się choćby do sprzedaży.            

Wróć do wpisów