Fenomen siłowników hydraulicznych wynika z faktu, iż pomimo nieskomplikowanej konstrukcji są wszechobecne w życiu gospodarczym i prywatnym. Znajdują zastosowanie niemal wszędzie tam, gdzie trzeba coś podnieść, przesunąć lub chwycić. Wyręczają człowieka w sytuacjach niebezpiecznych, często ratują życie, współuczestniczą w procesach produkcyjnych i usługowych. Jakie zastosowanie mają siłowniki hydrauliczne? Jak o nie zadbać, by zwiększyć ich wydajność i trwałość? Czym są siłowniki hydrauliczne?

Do czego służą siłowniki hydrauliczne? 

Aby dokonać wizualizacji zasady działania siłowników, można ją porównać do funkcjonowania układu mięśniowego.

Przy odrobinie wyobraźni znajdziemy w ich budowie odnośniki do mięśni, stawów i ścięgien. Wrażenie wzmacnia widok robotów przemysłowych wykonujących zaprogramowane czynności.

Na co dzień zastosowanie siłowników hydraulicznych jest bardziej prozaiczne. Funkcjonują w podnośnikach, maszynach przemysłowych, urządzeniach inżynierii lądowej i wodnej.

Ich zaletą jest prostota konstrukcyjna, która wpływa na niebywałą niezawodność siłowników. Wypada jeszcze dodać ogromną siłę i precyzję działania.

Jak działa siłownik hydrauliczny? 

Siłownik hydrauliczny generuje energię za pośrednictwem ciśnienia medium roboczego, którym w większości przypadków jest olej. Sprężona ciecz wywiera nacisk na tłoczysko, co w efekcie wymusza ruch posuwisto-zwrotny, przenoszący energię mechaniczną z tłoka na element roboczy urządzenia mechanicznego (np. ramię koparki).

W opisywanym procesie niezwykle istotną funkcję pełni cylinder. To w nim powstaje ogromne ciśnienie medium poprzez wprowadzenie cieczy do wewnątrz. Ruch tłoka odbywa się w kierunku odwrotnym od lokalizacji zaworów wtryskujących. Następnie olej spływa na drugą stronę, powodując powrót tłoka na miejsce początkowe, kończąc tym samym jeden cykl pracy.

Wykorzystanie układów hydraulicznych wymaga użycia mniejszej siły, a co za tym idzie energii elektrycznej, aniżeli dzieje się to w przypadku równoważnych układów mechanicznych. Z tego powodu siłowniki stosowane są powszechnie w maszynach ciężkich.

Wyróżnia się trzy podstawowe typy siłowników:

  • Siłownik hydrauliczny jednostronnego działania;
  • Siłownik hydrauliczny dwustronnego działania;
  • Siłownik hydrauliczny teleskopowy.

Klasyfikacja wynika z różnic konstrukcyjnych poszczególnych mechanizmów oraz liczby wykonywanych ruchów roboczych.

Czym jest honowanie cylindrów siłowników hydraulicznych? 

Z uwagi na ogromne ciśnienie towarzyszące pracy układu hydraulicznego, niezwykle ważna jest precyzja wykonania wszystkich elementów siłownika. W procesie produkcji, a także w trakcie użytkowania niezwykle łatwo o odkształcenia, uszkodzenia powierzchni elementów stalowych, co prowadzi między innymi do rozszczelnienia mechanizmu i utraty jego właściwości roboczych.

W celu korekty powstałych niedoskonałości należy przeprowadzić honowanie, które pozwala na dostosowanie cylindrów do parametrów wymaganych przez producentów maszyn wykorzystujących siłowniki.

cnc maszyna

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona honowanie?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 


Honowanie jest zabiegiem regeneracyjnym niwelującym wszelkie odstępstwa od norm w zakresie wymiarów, kształtu czy też wykończenia powierzchni wewnątrz cylindrów siłowników.

Najkorzystniejsze efekty przynosi honowanie poprzedzone specjalistycznymi badaniami NDT (non-destructive testing) umożliwiającymi weryfikację stanu konstrukcji, na podstawie której przeprowadzana jest regeneracja cylindrów siłowników hydraulicznych.

Badania NDT powinny być wykonywane przez wysoko wyspecjalizowaną firmę dysponującą profesjonalną kadrą fachowców oraz nowoczesnym zapleczem technicznym.

Wróć do wpisów