24 marca, 2023

Jakie wady maszyn może wykryć metoda ultradźwiękowa?

Metoda ultradźwiękowa należy do kluczowych badań nieinwazyjnych. Kiedy jest stosowana i na czym polega?

Utrzymanie instalacji przemysłowej w dobrym stanie technicznym to jeden z najważniejszych obowiązków jej właściciela. Ewentualne awarie nie tylko stanowią bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników i osób postronnych, ale też powodują przestoje, które z kolei generują duże straty. Dlatego tak ważne jest to, by regularnie kontrolować poszczególne jej elementy i szybko wykrywać wszystkie uszkodzenia. Współczesna diagnostyka techniczna korzysta z wielu narzędzi umożliwiających nieinwazyjne i bardzo skuteczne badania (badania NDT). Jedną z najważniejszych jest metoda ultradźwiękowa. W nowym artykule wyjaśniamy, na czym ona polega i jakie usterki można wykryć z jej użyciem. Wymieniamy również pozostałe rodzaje badań nieinwazyjnych.

Metody badań nieinwazyjnych

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat opracowano wiele metod nieinwazyjnych badań elementów maszyny. Są to przede wszystkim:

  • badania endoskopowe;
  • PT – badania penetracyjne;
  • MT – badania magnetyczno-proszkowe;
  • UT – badania ultradźwiękowe;
  • ET – badania prądami wirowymi;
  • RT – radiografia przemysłowa.

Do badań nieinwazyjnych zalicza się również najstarszą i najprostszą metodę – VT, czyli badania wizualne. Ze względu na brak konieczności użycia specjalistycznego sprzętu, są one najczęściej wykonywane. Należy jednak pamiętać, że oględziny muszą być wykonywane przez osobę o odpowiedniej wiedzy i kwalifikacjach, a w wielu przypadkach potwierdzenie diagnozy będzie wymagało zastosowania innej metody – np. ultradźwiękowej.

Metoda ultradźwiękowa – na czym polega?

Badania NDT metodą ultradźwiękową są jedną z metod objętościowych. Zasada ich działania opiera się na właściwościach fal ultradźwiękowych, które po wprowadzeniu do obiektu i natrafieniu na nieciągłości ulegają odbiciu lub rozproszeniu o ich krawędzie. Fale generowane są przez generatory piezoelektryczne, a wygenerowany obraz wyświetla się na ekranie oscyloskopu.

Opisywana metoda szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku takich uszkodzeń jak:

  • pęknięcia;
  • zawalcowania;
  • rozwarstwienia;
  • porowatości;
  • nieszczelności na wskroś;
  • pozostałe nieciągłości wewnątrz elementów.

Po metodę ultradźwiękową sięga się również w celu określenia grubości badanego materiału. Badanie tego typu umożliwia ponadto monitorowanie zmian mikrostruktury materiału w określonych interwałach czasowych.

Inżynier zapisuje notatki w skoroszycie

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona badania ndt?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 



Zastosowania metody ultradźwiękowej

Podstawowym ograniczeniem do użycia metody ultradźwiękowej są właściwości badanego materiału. Musi on umożliwiać przewodzenie fal o częstotliwościach od 0,5 do 25 MHz. Te wymagania spełnia wiele materiałów – m.in. różne metale i stopy, tworzywa sztuczne, a także guma i ceramika.

Ze względu na wysoki stopień dokładności, metoda ultradźwiękowa znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce technicznej. Za jej pomocą bada się np. połączenia spawane, strukturę szyn kolejowych lub tramwajowych, elementy układu napędowego (turbiny, sprężarki itp.) oraz ceramiczne izolatory. Często przeprowadzane są też badania NDT otworów centralnych wałów. Poza precyzją, ważnym atutem tej techniki jest także bezpieczeństwo – fale ultradźwiękowe nie powodują uszkodzeń materiałów ani nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Wróć do wpisów