
Honowanie otworów centralnych: Jakie są główne różnice między honowaniem a szlifowaniem?
Honowanie często mylone jest ze szlifowaniem. Obie operacje mają ze sobą wiele wspólnego, jednak nadal pozostaje między […]
24 maja, 2023
Honowanie często mylone jest ze szlifowaniem. Obie operacje mają ze sobą wiele wspólnego, jednak nadal pozostaje między nimi kilka kluczowych różnic, o których warto wiedzieć. To one decydują o tym, że bardzo popularne jest honowanie otworów centralnych czy cylindrów, natomiast szlifowanie stosuje się częściej w przypadku wykańczania innych, płaskich powierzchni. Aby lepiej zrozumieć, jaką obróbkę wykończeniową należy wybrać, zapoznaj się z niniejszym artykułem.
W honowaniu cylindra lub otworu stosuje się specjalnie skonstruowane osełki. Są one dociskane do materiału, a następnie przesuwane. W ten sposób ściągana jest niewielka warstwa materiału. Na powierzchni powstają natomiast skrzyżowane ze sobą rowki różnej głębokości – tak zwana powierzchnia plateau. Poprzez honowanie uzyskuje się większą dokładność wymiarową oraz kształtową cylindrów oraz otworów. Honować można również powierzchnie płaskie, jednak technologicznie nie jest to uzasadnione – najważniejsze zalety docierania widoczne są głównie w ruchomych elementach silników i turbin.
Szlifowanie odbywa się z pomocą narzędzi ściernych. Są to najczęściej taśmy lub tarcze zamocowane do szlifierki. Materiał ścierny, stosowany w czasie szlifowania, posiada niewielką średnicę, dzięki czemu z detalu zbierana jest tylko niewielka warstwa materiału. W ten sposób poprawia się jakość wykończenia elementu, w szczególności jego chropowatość. Szlifowanie wpływa również pozytywnie na dokładność kształtu oraz wymiarów. W szczególności operacja ta stosowana jest do nadawania detalom odpowiedniego, estetycznego wyglądu, a także do usuwania zadziorów i innych pozostałości po poprzednich operacjach technologicznych.
Na czym jednak polega różnica pomiędzy honowaniem a szlifowaniem? Jest to kilka niewielkich, ale bardzo ważnych aspektów:
Porównując szlifowanie oraz dogładzanie warto zwrócić uwagę, że ta pierwsza operacja technologiczna jest łatwiejsza i bardziej dostępna. Pozwala na estetyczne wykończenie powierzchni oraz zwiększenie jej gładkości. Jednak, w celu uzyskania większej dokładności wymiarowej i kształtu, stosuje się częściej honowanie otworów centralnych wałów.
Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów.
Honowanie cylindrów pozwala na zwiększenie żywotności elementów maszyn, zmniejszenie oporów oraz polepszenie wydajności. Jednak operacja ta musi być wykonana prawidłowo. Niewłaściwe ustawienie osełek spowoduje, że wgłębienia będą się na siebie nakładać, a przez to nie powstanie pożądana powierzchnia plateau. Z tego powodu do wykonania honowania cylindra warto zatrudnić specjalistów z Trubolab. Precyzja oraz długoletnia praktyka pozwala im wytwarzać detale z największą dokładnością. Jest to szczególnie ważne w przypadku honowania otworów centralnych wałów, gdy kształt i wymiary przekładają się najbardziej na wydajność i żywotność maszyny.
Wróć do wpisówHonowanie często mylone jest ze szlifowaniem. Obie operacje mają ze sobą wiele wspólnego, jednak nadal pozostaje między […]
Wydajność maszyn ma kluczowe znaczenie w ocenie opłacalności przedsięwzięcia. Wpływa także na zwiększenie zysków z produkcji – […]
Badania NDT (Non-Destructive Testing) to oznaczenie badań nie wpływających na strukturę sprawdzanego elementu. W ten sposób przetestowane […]