
Jakie są najczęstsze zastosowania honowania otworów centralnych wałów?
Proces honowania cylindra lub innych, niezwykle wrażliwych elementów, wynika z potrzeby zagwarantowania odpowiednich warunków pracy. W sytuacji, […]
22 czerwca, 2023
Honowanie to proces, który obejmuje szereg niezwykle precyzyjnych czynności. Poza specjalnym gładzeniem powierzchni, metoda ta skutecznie eliminuje wszelkiego rodzaju błędy kształtu. A więc, honowanie cylindra lub otworów centralnych zapewnia zachowanie wymaganych tolerancji średnicy, a w konsekwencji- doskonałe właściwości techniczne danego elementu. Jednak, aby cała procedura przebiegała w sposób wydajny i zoptymalizowany, konieczne jest wykorzystanie kilku fundamentalnych zasad. Jakich? Odpowiedź w dzisiejszej publikacji!
Honowanie otworów centralnych lub innych podmiotów podlegających tej obróbce, wymaga odpowiednich i dokładnych akcesoriów. Jednym z nich jest właśnie głowica honująca.
Właśnie w głowicy honującej montuje się osełki, czyli kolejne ogniwo tego zaawansowanego procesu. Powstający wówczas ruch o charakterze obrotowym oraz posuwistym sprawia, że kamienie honujące stykają się z powierzchnią obrabianą, poddawaną dodatkowym czynnościom manipulacyjnym.
Dodatkowo do głowicy jest doprowadzony olej, który z jednej strony chłodzi miejsce obróbki, a z drugiej strony odprowadza produkty tej obróbki.
Już na tym etapie wyróżnia się zatem kilka najważniejszych narzędzi, biorących udział w honowaniu- głowicę honującą, a tym samym specjalistyczne osełki oraz niezbędne zabezpieczenie w postaci oleju. O czym jeszcze warto pamiętać w tym kontekście?
Wymienione powyżej osełki mocowane są do listwy. Wyróżnia się również kilka gatunków wykorzystywanych osełek, dobieranych między innymi do twardości obrabianej powierzchni.
Twardsze powierzchnie wymagają bowiem odmiennego podejścia, w porównaniu powierzchni o mniejszej twardości. W zależności od pożądanego efektu, stosuje się trzy kategorie osełek- osełki zgrubne, wykończeniowe oraz polerujące.
Tutaj warto podkreślić również niezwykle istotną rolę oleju. Specjalny olej umożliwia dokładne smarowanie, ale również niezawodne chłodzenie eksploatowanych elementów. Dzięki temu sprawia, że dany obszar obróbki nie jest poddawany niekorzystnym czynnikom termicznym.
Wykorzystywany olej równoważy energię cieplną, działa ochronnie wobec samych osełek, a jednocześnie usuwa pozostawione odpady obróbki. Wybór smaru również powinien być dopasowany do struktury danej powierzchni, co zapewnia najlepszą jakość techniki.
Narzędzia honujące to również odpowiednio zaprojektowane szczotki. W tym przypadku uzyskuje się efekt subtelnego szlifowania. Rezultat jest możliwy, dzięki wyjątkowo elastycznej budowie oraz kulkom ściernym.
Stosunkowo nieduży nacisk oraz intuicyjność zastosowania wykluczają powstawanie potencjalnych skażeń. Konstrukcja pozwala na dopasowywanie się instrumentu do bardzo zróżnicowanej struktury, co poprawia jej parametry techniczne.
Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów.
Proces honowania cylindra lub innych, niezwykle wrażliwych elementów, wynika z potrzeby zagwarantowania odpowiednich warunków pracy. W sytuacji, […]
Badania nieniszczące (NDT) odgrywają kluczową rolę w przemyśle, umożliwiając nieinwazyjną ocenę jakości i integralności konstrukcji oraz komponentów. […]
Precyzja, powtarzalność i efektywność są kluczowymi czynnikami wpływającymi na jakość i trwałość wyrobów. Dotyczy to każdej dostępnej […]