24 maja, 2023

Jak zwiększyć wydajność maszyn za pomocą honowania?

Wydajność maszyn ma kluczowe znaczenie w ocenie opłacalności przedsięwzięcia. Wpływa także na zwiększenie zysków z produkcji – w danej jednostce czasu można bowiem wyprodukować więcej detali. Czy są jakieś sposoby na zwiększenie wydajności? Jak najbardziej. A jedną z takich metod jest honowanie. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób ta obróbka wykańczająca może wpływać na Twoje zyski, przeczytaj ten artykuł. Być może zdecydujesz się na zwiększenie wydajności swoich maszyn właśnie tym sposobem.

Czym jest honowanie?

Obróbka wykańczająca, która charakteryzuje się zbieraniem tylko niewielkiej ilości materiału, służy głównie uzyskaniu bardzo dużej dokładności wymiarowej. Wpływa także na odchyłki kształtu. Jednak jest coś, co wyróżnia ten proces technologiczny od innych. Powierzchnia plateau, zwana też szlifem krzyżowym, to wyjątkowa struktura skrzyżowanych ze sobą wyżłobień o różnej głębokości. Posiada ona szereg korzyści, widocznych głównie w aspekcie smarowania oraz zużywania się części maszyn.

Czy honowanie ma wpływ na wydajność urządzeń?

W jaki sposób obróbka materiału może wpływać na późniejszą wydajność detali i mechanizmów? Oczywistym jest, że odpowiednie procesy technologiczne zapewniają większą żywotność różnych elementów – tak też jest w tym przypadku. Szlif krzyżowy powoduje mniejsze ścieranie się detali, dzięki czemu dłużej zachowują one swoją właściwą formę. Elementy silnika po honowaniu nie muszą być też tak długo docierane w początkowej fazie pracy. Są to konkretne zyski dla właściciela, jednak jak to wpływa na wydajność?

Zapewnienie doskonałego smarowania dzięki charakterystycznym rowkom oraz zmniejszenie sił tarcia oznacza także mniejsze siły oporu. Z jednej strony wpłynie to na mniejsze zużycie energii elektrycznej, z drugiej natomiast pozwoli na nieco szybszą pracę maszyny. Choć jednostkowo zysk na takiej operacji może wydawać się niewielki, w skali dużych fabryk przyniesie często ogromne korzyści. Szczególnie że honowanie cylindrów i otworów zwiększa także żywotność maszyn.

Gdzie i kiedy stosuje się honowanie?

W praktyce honowanie jest ważnym etapem produkcji wielu elementów. Wśród najważniejszych przykładów podać można:

  • Produkcję silników, głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Honowanie cylindrów oraz korpusu pozwala na wydajniejszą i sprawniejszą pracę napędu samochodów osobowych i ciężarowych.
  • Także wielkie maszyny wymagają dopracowanych silników. Honowanie otworów centralnych wałów największych maszyn świata pozwala nie tylko przedłużyć żywotność tych olbrzymów, ale również zwiększyć marżę z ich używania.
  • Silniki elektryczne nie posiadają cylindrów, jednak i w tym przypadku ruchome elementy poddawane są standardowo dogładzaniu.
  • Ogromną branżą, dla której dokładność wymiarowa jest kluczowa, pozostają fabryki łożysk tocznych.
  • Obok tak ogromnych gałęzi gospodarki, można wymienić także kilka mniejszych, jak wytwarzanie luf czy przemysł lotniczy.


cnc maszyna

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona honowanie?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 


Jest podstawą całej gałęzi hydrauliki. Wszelkiego rodzaju rozdzielacze i zawory także są przygotowywane do wydajnej i długiej pracy przez ich dogładzanie. Honowanie cylindra siłownika pozwala na szybszą i skuteczniejszą jego pracę. Nawet gdy ma on na swoim koncie wiele roboczogodzin.

Jak honowanie to tylko u specjalistów!

Dogładzanie przynosi wiele korzyści, ale tylko wtedy, gdy zostanie wykonane prawidłowo. Operacja taka wymaga znajomości narzędzi i przebiegu procesu, by wytworzyć powierzchnię plateau. Dobrze jest powierzyć to zadanie takim ekspertom, jak Turbolab. Wieloletnie doświadczenie pozwala im dobrać optymalne parametry procesu, przez co efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.

Nie wiesz, w jaki sposób zwiększyć wydajność swoich maszyn? Wypróbuj dogładzania kluczowych elementów maszyn.

Wróć do wpisów