27 grudnia, 2022

Honowanie – w jakich gałęziach przemysłu znajduje zastosowanie?

honowanie cylindrów cena

Honowanie to metoda obróbki ściernej, którą wykorzystuje się z reguły w przypadku wewnętrznych powierzchni walcowych. Na czym dokładnie polega? W jakich gałęziach przemysłu znajduje zastosowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega proces honowania?

Jest to alternatywa dla innych metod obróbki wymiarowej oraz wykończeniowej otworów walcowych, czego przykładem może być szlifowanie, rozwiercanie, wytaczanie, czy docieranie. W tym miejscu warto podkreślić, że dzięki honowaniu obraz powierzchni przyjmuje postać skrzyżowanych rys, co tworzy optymalne warunki do retencji środka smarnego, a co za tym idzie, poprawia właściwości trybologiczne powierzchni otworu. Na czym w praktyce polega honowanie? Otóż, podstawowym narzędziem obróbki jest w tym przypadku głowica honująca, która jest wyposażona w odpowiednie osełki, które zamontowane są na niej jako prostokątne listwy. Innym rozwiązaniem jest honowanie z wykorzystaniem szczotek honujących. Metoda zaliczana jest do mikroobróbki, co wynika zarówno z dużej dokładności otrzymywanych wymiarów, niewielkimi błędami kształtu oraz chropowatością powierzchni.

W jakich gałęziach przemysłu stosuje się proces honowania?

Jest to metoda obróbki, która wykorzystywana jest w wielu różnych branżach. Sprawdza się bowiem zarówno motoryzacji, gdzie przeprowadza się tulejowanie cylindrów, czy honowanie otworów centralnych wałów. Branżą, w której stosuje się honowanie jest także przemysł maszynowy, ponieważ to właśnie ta metoda obróbki wykorzystywana jest przy produkcji korpusów urządzeń, stojanów silników elektrycznych, luf pistoletów, łożysk tocznych i ślizgowych, czy wielu innych części i elementów maszyn. Gdzie jeszcze wykorzystuje się honowanie? Przede wszystkim w hydraulice przy produkcji pomp, rozdzielaczy oraz zaworów, górnictwie przy tworzeniu wałów turbin, siłowników oraz wielu innych części maszyn, czy przemyśle lotniczym w produkcji wałów silnikowych, elementów turbin, czy cylindrów podwozi.

Zalety honowania

Honowanie to metoda obróbki o szerokim zastosowaniu, co wynika przede wszystkim z jej zalet. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim wspomnianą już wysoką dokładność, co przekłada się na optymalizację współpracy ruchowej poszczególnych elementów. Ważną zaletą honowania jest także to, że metoda ta pozwala wyeliminować różnego rodzaju nieprawidłowości w kształcie otworu. Przykładem mogą być m.in. rysy, krzywizny, owalności, stożkowatości, czy falistości. Podkreślić należy także fakt, że tego typu obróbka pozwala zredukować występowanie naprężeń. Pozwala także ograniczyć wpływ ciepła na strukturę powierzchni, co pozwala przedłużyć żywotność poszczególnych elementów. Co więcej, podać jej można części o różnych rozmiarach, a usługi w tym zakresie są dostępne pod linkiem: https://www.turbolab.pl/oferta/.

cnc maszyna

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona honowanie otworów centralnych?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 


Podsumowując należy stwierdzić, że honowanie to popularna metoda obróbki, która sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu. W efekcie nie może dziwić popularność wyszukiwania w Internecie hasła: honowanie cylindrów cena.

Wróć do wpisów