26 kwietnia, 2023

Honowanie cylindrów: Jakie są czynniki wpływające na jakość tej operacji?

Wykonanie cylindra czy otworu centralnego wału najczęściej zakończone jest operacją honowania. Pozwala ona na precyzyjne ukształtowanie powierzchni, a tym samym – eliminację znacznej części niedokładności i błędów, jakie mogły być popełnione w całym procesie produkcyjnym. Na czym polega honowanie i co zrobić, by uzyskać optymalne efekty po tej operacji? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest honowanie cylindrów?

Honowanie cylindrów i otworów, nazywane też szlifowaniem krzyżowym lub gładzeniem, jest obróbką dokładnościową i wykonywane jest po standardowych procesach technologicznych takich jak wiercenie. Podczas szlifowania krzyżowego zbierane jest do 0,3 mm materiału, co pozwala na usunięcie niedokładności i błędów z wcześniejszego procesu produkcyjnego. Prawidłowo wykonane honowanie pozwala na uzyskanie klasy dokładności na poziomie IT4-IT6. Natomiast chropowatość powierzchni po gładzeniu mieści się w granicach Ra 0,02 – 1,3. Honować można otwory, wałki, cylindry, płaszczyzny, a nawet uzębienie.

Jakie czynniki wpływają na jakość honowania otworów i cylindrów?

Honowanie jest operacją dokładnościową – w jej wyniku uzyskuje się wymiary w wąskiej tolerancji. Aby uzyskać optymalne efekty, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Warto zatem wiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na ostateczną jakość gładzenia.

  • Zastosowanie środków smarnych. Ich główną rolą jest odprowadzanie temperatury powstającej w czasie honowania cylindra lub otworu. Podawanie ich pod ciśnieniem sprawia również, że wszelkie opiłki i pozostałości po szlifowaniu zostają od razu usunięte z obrabianej powierzchni.
  • Rodzaj materiału ściernego. Wyróżnić można gładzenie wstępne (zgrubne), wygładzające i polerowanie. Każde z nich wykonywane jest z osełkami o mniejszej średnicy ścierniwa.
  • Ruch wykonywany przez osełki powoduje, że na obrabianej powierzchni powstają rowki skrzyżowane pod kątem. Zapewniają one w przyszłości lepszy przepływ smarów i olejów, co przyśpiesza proces docierania w silnikach i innych mechanizmach. Aby rowki prawidłowo się krzyżowały, konieczne jest wykonywanie skoków roboczych w czasie honowania otworów centralnych wałów oraz innych powierzchni. Dzięki temu ziarna nie trafiają na wcześniej wyżłobione rowki.

Uzyskaną w ten sposób powierzchnię często nazywa się plateau lub szlifem krzyżowym. Jest ona pożądana w wielu urządzeniach i maszynach ze względu na swoje właściwości.

cnc maszyna

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona honowanie?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 


W jakim celu wykonuje się honowanie cylindrów?

Do czego służy honowanie cylindra lub otworów? Jest to operacja stosowana do wykańczającej obróbki powierzchni mechanizmów, które ze sobą współpracują. Przykładem może być silnik. Wykonanie gładzenia zapewnia wysoką dokładność wymiarową. W przypadku średnic wynosi ona 0,25 μm. Szlifowanie krzyżowe eliminuje również większość błędów kształtu z dokładnością do 1 μm. Dzięki temu możliwe jest wykonanie pasowania elementów współpracujących ze sobą.

Honowanie otworów centralnych wałów zapewnia również odpowiednią chropowatość powierzchni.

Jednak wykonanie takiej operacji nie jest proste. Aby uzyskać tak dużą dokładność, konieczne jest zapewnienie wszystkich warunków na odpowiednim poziomie. Szczególnie duże znaczenie ma właściwy dobór środka smarnego. Na szczęście wsparcie w tym procesie można uzyskać od specjalistów, jak Turbolab – zajmują się oni honowaniem od wielu lat, a zdobyte w ten sposób doświadczenie pozwala im wykonywać tę operację w optymalny sposób, uzyskują najlepsze możliwe efekty. Jeśli więc istotna jest jakość powierzchni oraz szybkość wykonania operacji – tacy specjaliści z pewnością będą dobrym wyborem.

Wróć do wpisów