28 grudnia, 2022

Honowanie a polerowanie – jakie są różnice?

honowanie cylindrów cena

Honowanie i polerowanie to metody obróbki wykańczającej, które pozwalają uzyskać pożądaną powierzchnię. Na czym polegają? Czym się różnią? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest honowanie?

Honowanie, które jest określane również jako gładzenie to proces maszynowej obróbki otworu bądź cylindra, który ma na celu uzyskanie dokładanego wykończenia powierzchni, nadania jej właściwej średnicy, a także pozbycia się ewentualnych niedoskonałości w kształcie. Narzędziem jest w tym przypadku głowica honująca wraz z odpowiednimi osełkami (prostokątne listwy) bądź szczotki honujące. Metoda wykorzystywana jest przede wszystkim przy obróbce wewnętrznych powierzchni walcowych, jednak należy podkreślić, że formalnie wyróżnia się także honowanie wałka, płaszczyzny oraz uzębienia (wstępne i wykańczające). W tym miejscu należy podkreślić, że efektem procesu honowania jest uzyskanie powierzchni, której obraz przyjmuje postać skrzyżowanych rys. Pozwala to stworzyć odpowiednie warunki do retencji środka marnego, a w efekcie poprawić właściwości trybologiczne obrabianych elementów. Przekłada się to na popularność, jaką cieszy się honowanie otworów centralnych wałów, czy tulejowanie cylindrów. Metoda wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, czego przykładem może być przemysł maszynowy, hydrauliczny, motoryzacyjny, czy lotniczy.

Co to jest polerowanie?

Metodą obróbki wykańczającej przypominającej honowanie jest polerowanie, jednak należy mieć świadomość, że są to dwa różne procesy. Na czym polega polerowanie? Otóż, jest to czynność, która sprowadza się do kontaktu wirującej tarczy z obrabianym elementem. Proces wymaga zastosowania odpowiedniej pasty, która jest nakładana na tarczę polerską, a samo polerowanie przeprowadza się 2-, 2- lub 1-etapowo, co ma na celu uzyskanie odpowiedniego rezultatu. Co istotne, na każdy etapie stosuje się z reguły inny rodzaj tarczy oraz pasty polerskiej. W jakim celu przeprowadza się polerowanie? Przede wszystkim po to, by uzyskać określone walory estetyczne powierzchni. Można w ten sposób otrzymać także wymagany poziom odbicia światła, czy zapewnić elementom mniejszą podatność na korozję.

Honowanie a polerowanie – różnica

Jak już wspomniano zarówno honowanie, jak i polerowanie to metody obróbki wykańczającej, które stanowią dwa odrębne procesy. W czym tkwi różnica? Przede wszystkim w jakości uzyskiwanej powierzchni, ponieważ polerowanie przeprowadza się wyłącznie w celu osiągnięcia określonych walorów estetycznych. Niemożliwa jest w tym przypadku zmiana kształtu obrabianej powierzchni, co można uzyskać dzięki honowaniu. Proces ten traktować można bowiem jako mikroskrawanie, które pozwala nie tylko zmniejszyć, ale również zwiększyć chropowatość obrabianej powierzchni. Efektem honowania powierzchni jest także wolniejsze tempo zużywania się współpracujących ze sobą elementów.

cnc maszyna

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona honowanie otworów centralnych?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 


Podsumowując należy stwierdzić, że honowanie to proces, który daje znacznie większe możliwości obróbki niż polerowanie. Zlecając je warto kierować się doświadczeniem danego wykonawcy, czego przykładem może być firma Turbolab, której oferta jest dostępna pod linkiem: https://www.turbolab.pl/oferta/.

Wróć do wpisów