27 lutego, 2023

Czym się różnią honownice poziome od pionowych?

honowanie cylindra 21 cena

Rozwój technologii wymaga niezwykłej precyzji oraz dokładności działania współpracujących elementów urządzeń. Aby to zagwarantować, konieczne jest użycie specjalistycznych technik obróbki, których przykładem jest honowanie otworów. Na czym polega ta niezwykle dokładna obróbka? Odpowiedzi w dzisiejszym artykule!

Honowanie cylindrów- cena jakości

Co tak naprawdę oznacza ten rodzaj obróbki, który zyskuje coraz większą popularność wśród klientów sektora przemysłowego, motoryzacyjnego, chemicznego, energetycznego, a nawet ciężkiego i lotniczego? Proces honowania wykorzystuje właściwości specjalnych kamieni ściernych, które umożliwiają dokładne wykończenie wnętrza elementów o walcowym kształcie


Ten rodzaj obróbki pozwala uzyskać właściwą geometrię i jakość powierzchni obrabianego elementu. Dzięki czemu uzyskujemy dobrą jakościowo współpracę elementów urządzeń i maszyn


Istnieją dwa podstawowe kategorii maszyn do honowania- honownice pionowe oraz poziome. Każda z nich dedykowana jest innemu charakterowi obróbki, a wybór odpowiedniego typu zapewni sprawne i efektywne rezultaty. Czym różnią się poszczególne typy?

Rodzaje honownic

Odpowiedni zakres danego zlecenia wymaga wykorzystania odpowiedniego  zestawu narzędzi. Warto pamiętać, że to urządzenie powinno zostać dopasowane do natury oczekującego zadania. 


Przyrządy różnią się również w zakresie obsługi. Honownice mogą być obsługiwane manualnie, mogą być sterowane automatycznie lub numerycznie za pomocą odpowiedniego oprogramowania.


Honowanie odbywa się za pomocą dwóch typów honownic: honownic poziomych i honownic pionowych. Honowanie poziome jest bardziej powszechne i stosowane w przypadku otworów o większych średnicach, natomiast honowanie pionowe stosowane jest głównie do obróbki otworów o mniejszych średnicach. W przypadku honowania poziomego, hon umieszczony jest na poziomej płycie roboczej i porusza się wzdłuż osi poziomej, podczas gdy obrabiany element jest ustawiony pionowo. W honowaniu pionowym natomiast, hon umieszcza się na wertykalnej osi, a obrabiany element jest umieszczony na poziomej płycie roboczej.

Oba typy honownic zapewniają dokładne i skuteczne honowanie otworów, a wybór konkretnego rodzaju narzędzia zależy głównie od rozmiaru i geometrii obrabianych otworów.

Honownice poziome i pionowe

Honownice poziome znacząco różnią się od swych pionowych odpowiedników. Wyjątkowy zestaw parametrów sprawia, że doskonale sprawdzą się w przypadku wszelkich czynnościach remontowych lub renowacyjnych, a także w zakładach o stosunkowo niewielkim charakterze produkcji.


To jednak nie koniec przykładów branż, które chętnie wykorzystują honownice poziome. Urządzenia te są również popularne w warsztatach realizujących procesy regeneracji poszczególnych elementów. Jest to związane z kilkoma podstawowymi parametrami.


Przede wszystkim, urządzenie jest niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze, co przyspiesza sam proces obróbki i wpływa na szybkość wdrażania nowych użytkowników. Jednocześnie, honownice poziome zapewniają wysoki poziom niezawodności. Ten rodzaj urządzenia dedykuje się przede wszystkim obiektom wyróżniającym się długim otworem.


cnc maszyna

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona honowanie?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. Honownice pionowe zostały zaprojektowane z myślą o honowaniu krótkich elementów. Ta kategoria urządzeń niezwykle często stanowi niezbędny element nowoczesnych parków maszynowych, przeznaczonych dla masowej produkcji. Konstrukcje kolumnowe nierzadko wyposażone są także w specjalne platformy nośne, co zwiększa funkcjonalność maszyny oraz kontrolę docisku elementów honujących do struktury obiektu. Taki układ umożliwia otrzymanie pożądanych parametrów.

Wróć do wpisów