27 lutego, 2023

Czym są badania nieniszczące? Dlaczego warto w nie inwestować?

badania ndt otworów centralnych wałów

Badania NDT, czyli nieniszczące to sposób testowania elementów i komponentów, który pozwala szybko, tanio i bez uszkodzeń dla badanego przedmiotu sprawdzić szereg czynników, np. wytrzymałości lub szczelność. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest testowanie NDT, jakie są jego zalety i dlaczego warto w nie zainwestować.

Badania nieniszczące – czym są?

Badania NDT, czyli nieniszczące (od angielskiego non-destructive testing) to taki rodzaj testowania, w wyniku którego badany produkt nie ulega zniszczeniu. Przeprowadza się je, by mieć pewność, że używane przez nas komponenty lub materiały nadają się do użytku – nie są wadliwe. Ich główna zaleta to fakt, że można je przeprowadzić szybko, nie uszkadzając w żaden i nie wpływając na przydatność sposób badanego elementu. Testowanie NDT wykorzystuje się m.in. do badania otworów centralnych wałów. Najczęściej są wykorzystywane do badania metali, jednak można nimi testować także niemetale, np.beton lub elementy elektroniczne.

Typy badań nieniszczących:

  • VT, czyli wizualne, przeprowadzane przy pomocy m.in. endoskopów, boroskopów, fiberoskopów
  • MT – badania magnetyczno-proszkowe, pozwalające na wykrycie pęknięć dla materiałów ferromagnetycznych
  • PMI – identyfikacji materiału
  • PT, czyli penetracyjne, pozwalające na wykrycie pęknięć dla materiałów głownie nie ferromagnetycznych
  • UT – ultradźwiękowe, metoda objętościowa
  • RT – analogowe i cyfrowe badania radiograficzne
  • ET – badania wiroprądowe
  • HT – testy twardości

Badania NDT – na co zwrócić uwagę i do czego można je wykorzystać?

Podczas tego typu testów w pierwszej kolejności weryfikuje się stan konstrukcji badanego elementu, a następnie dokonuje jego oceny. Wybierając firmę, przeprowadzającą tego typu badania, warto zwrócić uwagę na posiadane przez nich umiejętności certyfikaty personelu.

Wyniki badań NDT można wykorzystać w analizach inżynierskich. Pomagają także w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania posiadanymi elementami, komponentami i aktywami.

Badania nieniszczące pomagają w:

  • wykrywaniu problemów z bezpieczeństwem,
  • zapobieganiu awariom,
  • monitorowaniu stanu i zapewnieniu integralności badanego elementu,
  • zapewnieniu jakości,
  • monitoringu i kategoryzacji ryzyka związanego z danym aktywem.

Dlaczego warto inwestować w badania nieniszczące?

Dzięki badaniom nieniszczącym możesz zebrać informacje o stanie konkretnego elementu lub zestawu zasobów, jednocześnie nie niszcząc i uszkadzając ich w żaden sposób oraz nie wpływając na wyniki przyszłych badań. 

Wszystkie aktywa starzeją się, mogą ulec uszkodzeniu lub awarii. Może to się dziać choćby pod wpływem reakcji chemicznych lub fizycznych (np. korozja, uderzanie, tarcie). 

Badania nieniszczące to nieoceniona pomoc przy ocenie wad produkcyjnych przedmiotu, jego wpływu na środowisko podczas eksploatacji. Regularne testowanie NDT dostarcza danych, które pomagają chronić nasze zasoby, pracowników, a także środowisko i społeczeństwo przed wyższym ryzykiem awarii. Tego typu testowanie jest regularnie stosowane m.in. na platformach wiertniczych, przy dużych lub rozległych konstrukcjach, jak mosty, samoloty, linie kolejowe, a także w sieciach gazowych czy energetycznych. 

Warto stosować badania nieniszczące, ponieważ testowany element, w przeciwieństwie do innych typów badań, pozostaje nieuszkodzony, a sam proces testowania jest szybszy. 

Inżynier zapisuje notatki w skoroszycie

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona badania ndt?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 


Badania nieniszczące zapewniają:

  • wydajne i dokładne i wiarygodne wyniki, 
  • pozwalają obniżyć koszty, ponieważ do przeprowadzenia testów nie zawsze jest konieczny demontaż elementów,
  • przyszłe oszczędności – przeprowadzane regularnie mogą ostrzegać przed awariami czy usterkami, których naprawa byłaby znacznie droższa, niż konserwacja zapobiegawcza,
  • skuteczną identyfikację obszarów budzących obawy bez wpływu na badany przedmiot lub zakłócania jego pracy. 

Sprzęt do badań nieniszczących jest także stale ulepszany, dzięki czemu zwiększa się wydajność testowania i  gromadzenia danych. Pozwala ono także na proste i bardziej szczegółowe raportowanie oraz wizualizację problemu. O skuteczności i zaletach badań nieniszczących najlepiej świadczy fakt, że są one podstawową i najskuteczniejszą techniką inspekcji w wielu gałęziach przemysłu.

Wróć do wpisów