27 kwietnia, 2023

Czym jest metoda wizualna i jakie ma zastosowanie w NDT?

Badania NDT (Non-Destructive Testing) to oznaczenie badań nie wpływających na strukturę sprawdzanego elementu. W ten sposób przetestowane elementy mogą być dalej użytkowane. Dzięki temu możliwe jest sprawdzanie wszystkich kluczowych spoin w konstrukcji. Jedną z najważniejszych i najczęściej stosowanych metod jest metoda wizualna. Na czym ona polega i w dlaczego jest tak popularna? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Na czym polegają badania NDT metodą wizualną?

Metoda wizualna charakteryzuje się niezwykle prostym podejściem – wstępne badania wykonuje się poprzez dokładne obejrzenie spoiny i stwierdzenie, czy występują niezgodności. Dokładniejsze oględziny wykonuje się z użyciem prostych narzędzi. Jednym z nich jest lupa lub mikroskop do obserwacji zewnętrznej struktury połączenia. W przypadku otworów warto skorzystać również z kamery endoskopowej do stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości wewnątrz. W końcu proste urządzenia pomiarowe pozwalają określić zgodność kształtu spoiny oraz całej konstrukcji. Tego typu szybkie i proste badania NDT mogą być prowadzone od razu po wykonaniu operacji technologicznej. W razie stwierdzenia dużych nieprawidłowości element może zostać poddany ponownie spawaniu w celu poprawienia jakości połączenia.

Inżynier zapisuje notatki w skoroszycie

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona badania ndt?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 

Dlaczego warto stosować wizualne badania NDT?

Badania NDT metodą wizualną są niezwykle proste. Nie oznacza to jednak, że ich stosowanie nie przynosi żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, są one bardzo popularne ze względu na ich zalety:

  • Nie wymagają specjalistycznych urządzeń ani wykwalifikowanej obsługi, dzięki czemu są dużo łatwiejsze do przeprowadzenia w każdym miejscu i czasie.
  • Pozwalają na wykrycie wielu niezgodności, które mogą być od razu poprawione. Dzięki temu zmniejsza się koszty użycia bardziej wyspecjalizowanych metod badań NDT.
  • W ten sposób można testować nie tylko zewnętrzną powierzchnię spoiny. Wizualne badania NDT otworów centralnych wałów wykonywane kamerą endoskopową są równie skuteczne, jak obserwacja pod lupą spoiny na zewnątrz konstrukcji.
  • Niski koszt badania w połączeniu z dużą skutecznością sprawiają, że metoda wizualna sprawdza się jako wstępny test elementu konstrukcji.

Wykonywanie wizualnej oceny spoiny oraz jej pomiar prostymi narzędziami możliwy jest bezpośrednio po zakończeniu operacji. Badanie może być wykonywane przez samego operatora. Połączenia zawierające jakieś niewłaściwości są od razu poprawiane. Oznacza to znaczne przyśpieszenie produkcji oraz ograniczenie kosztów (brak specjalistycznych badań oraz wysyłania elementu do laboratorium i z powrotem). Duża skuteczność badań NDT metodą wizualną sprawia, że jest to bardzo popularne badanie.

Czy same badania metodą wizualną są wystarczające?

W przypadku niewielkich konstrukcji wykonywanie pomiarów jest bardzo proste. Co jednak z dużymi konstrukcjami, jak różnego typu turbiny czy długie otwory centralne wałów? Prawidłowe wykonanie pomiarów na tak dużych obiektach nie jest tak proste: wymaga doświadczenia oraz dokładniejszych narzędzi pomiarowych. Nie oznacza to jednak, że badania NDT metodą wizualną nie są w takich sytuacjach prowadzone. Wręcz przeciwnie, ze względu na duże koszty innych rodzajów testów, duże konstrukcje są zawsze badane wizualnie, by wszelkie niezgodności wykryć na najwcześniejszym etapie. Jednak badania prowadzą wyspecjalizowane firmy, takie jak Turbolab. Doświadczenie oraz dostęp do nowoczesnych rozwiązań pozwalają na dokładne obejrzenie spoiny i określenie jej wstępnej jakości bez bardzo kosztownych badań.

Wróć do wpisów