22 czerwca, 2023

Czym jest metoda radiograficzna i jakie ma zastosowanie w NDT?

Badania NDT w przypadku honowania otworów wałów mogą być wykorzystane do oceny jakości wykończenia powierzchni i identyfikacji ewentualnych defektów. Połączenie działalności badawczej z wytwórczą znacząco wpływa in plus na jakość świadczonych usług, stawiając dany podmiot w pierwszym szeregu firm, zyskujących systematycznie znaczenie na rynku metalurgicznym. Czym są i jaką funkcję pełnią badania NDT w przemyśle metalowym? Jakie inne badania NDT przeprowadzane są w celu podniesienia jakości usług?

Jakie funkcje spełniają badania NDT metodą radiograficzną? 

Badania nieniszczące (NDT) metodą radiograficzną wykonuje się w celu wykrycia i oceny wad oraz defektów występujących zwykle w strukturze materiałów konstrukcyjnych. W trakcie badania promieniowanie rentgenowskie lub gamma przenika przez badany materiał, tworząc obraz, który ukazuje między innymi pęknięcia, wtrącenia i niejednorodności wewnętrzne.

Dodatkowo badania NDT metodą radiologiczną mogą być wykorzystywane między innymi do pomiaru grubości ścian, płyt i innych elementów konstrukcyjnych.

Radiologia w badaniach NDT pozwala także na:

  • Wykrywanie ciał obcych, znajdujących się wewnątrz badanych materiałów;
  • Ocenę uszkodzeń strukturalnych i korozji wewnętrznej
  • Kontrolę jakości dostarczonych elementów konstrukcyjnych.

Na uwagę zasługuje bezinwazyjność oraz wysoka skuteczność metody radiologicznej, co w znaczącym stopniu wpływa na precyzję i jakość honowania.

Badania NDT otworów centralnych wałów 

Badania NDT są niezbędne w procesie weryfikacji stanu istniejącej konstrukcji, szczególnie w kontekście badań otworów centralnych wałów.

Elastyczny przewód z zamontowaną na końcu kamerą (boroskop) pozwala specjaliście ocenę stanu powierzchni elementów konstrukcyjnych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach.

Badania NDT metodą wizualną są najprostszą techniką badań. Są one obowiązkowe m.in. dla wszelkiego rodzaju konstrukcji spawanych.

  • Badania prądowirowe

Metoda prądowirowa wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej do wykrywania defektów, oceny grubości i charakterystyki badanych materiałów. Zaletą badań prądowirowych jest możliwość odczytu wyników w czasie rzeczywistym.

Metoda ultradźwiękowa jest przydatna przy przeprowadzaniu inspekcji nieniszczącej w celu oceny integralności struktur materiałów. Przykładem może być badanie łożysk, w którym ultradźwięki pozwalają wykryć potencjalne wady, takie jak tarcie, zużycie czy pęknięcia.

Badania magnetyczno – proszkowe (MPT) jest powszechnie stosowana w przemyśle metalowym z uwagi na właściwości magnetyczne badanych materiałów. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w wykrywaniu powierzchniowych pęknięć, korozji, wad odlewów, spoin itp.


Inżynier zapisuje notatki w skoroszycie

Potrzebujesz zaufanej firmy, która wykona badania ndt?

Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów. 


Turbolab – profesjonalne usługi związane z badaniami NDT oraz honowaniem otworów wałów 

Turbolab Sp. z o.o. świadczy usługi związane z honowaniem otworów wałów oraz badaniami NDT. Odbiorcami jej usług są przedsiębiorstwa związane z energetyką i hutnictwem, Specjaliści z Katowic badają, a także honują wirniki turbin, generatorów oraz wały turbin wiatrowych. Zakres działania Turbolab obejmuje całą Polskę oraz zachodnią i południową Europę.

Z pewnością wpływ na wysoką pozycję firmy Turbolab ma wykwalifikowany personel, dysponujący poza ogromnym doświadczeniem i pasją, także wszystkimi wymaganymi uprawnieniami. Ogromny wysiłek włożony w najwyższą jakość świadczonych usług zaowocował zdobyciem certyfikatu ISO 45001:2018.

Potrzebujesz profesjonalnej firmy, która wykona dla Ciebie honowanie otworów centralnych wraz z niezbędnymi badaniami NDT? Skontaktuj się z Turbolab, to może być pierwszy krok w kierunku do sukcesu Twojego przedsiębiorstwa.

Wróć do wpisów