
Jakie są najczęstsze zastosowania honowania otworów centralnych wałów?
Proces honowania cylindra lub innych, niezwykle wrażliwych elementów, wynika z potrzeby zagwarantowania odpowiednich warunków pracy. W sytuacji, […]
22 czerwca, 2023
Badania NDT w przypadku honowania otworów wałów mogą być wykorzystane do oceny jakości wykończenia powierzchni i identyfikacji ewentualnych defektów. Połączenie działalności badawczej z wytwórczą znacząco wpływa in plus na jakość świadczonych usług, stawiając dany podmiot w pierwszym szeregu firm, zyskujących systematycznie znaczenie na rynku metalurgicznym. Czym są i jaką funkcję pełnią badania NDT w przemyśle metalowym? Jakie inne badania NDT przeprowadzane są w celu podniesienia jakości usług?
Badania nieniszczące (NDT) metodą radiograficzną wykonuje się w celu wykrycia i oceny wad oraz defektów występujących zwykle w strukturze materiałów konstrukcyjnych. W trakcie badania promieniowanie rentgenowskie lub gamma przenika przez badany materiał, tworząc obraz, który ukazuje między innymi pęknięcia, wtrącenia i niejednorodności wewnętrzne.
Dodatkowo badania NDT metodą radiologiczną mogą być wykorzystywane między innymi do pomiaru grubości ścian, płyt i innych elementów konstrukcyjnych.
Na uwagę zasługuje bezinwazyjność oraz wysoka skuteczność metody radiologicznej, co w znaczącym stopniu wpływa na precyzję i jakość honowania.
Badania NDT są niezbędne w procesie weryfikacji stanu istniejącej konstrukcji, szczególnie w kontekście badań otworów centralnych wałów.
Elastyczny przewód z zamontowaną na końcu kamerą (boroskop) pozwala specjaliście ocenę stanu powierzchni elementów konstrukcyjnych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach.
Badania NDT metodą wizualną są najprostszą techniką badań. Są one obowiązkowe m.in. dla wszelkiego rodzaju konstrukcji spawanych.
Metoda prądowirowa wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej do wykrywania defektów, oceny grubości i charakterystyki badanych materiałów. Zaletą badań prądowirowych jest możliwość odczytu wyników w czasie rzeczywistym.
Metoda ultradźwiękowa jest przydatna przy przeprowadzaniu inspekcji nieniszczącej w celu oceny integralności struktur materiałów. Przykładem może być badanie łożysk, w którym ultradźwięki pozwalają wykryć potencjalne wady, takie jak tarcie, zużycie czy pęknięcia.
Badania magnetyczno – proszkowe (MPT) jest powszechnie stosowana w przemyśle metalowym z uwagi na właściwości magnetyczne badanych materiałów. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w wykrywaniu powierzchniowych pęknięć, korozji, wad odlewów, spoin itp.
Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów.
Turbolab Sp. z o.o. świadczy usługi związane z honowaniem otworów wałów oraz badaniami NDT. Odbiorcami jej usług są przedsiębiorstwa związane z energetyką i hutnictwem, Specjaliści z Katowic badają, a także honują wirniki turbin, generatorów oraz wały turbin wiatrowych. Zakres działania Turbolab obejmuje całą Polskę oraz zachodnią i południową Europę.
Z pewnością wpływ na wysoką pozycję firmy Turbolab ma wykwalifikowany personel, dysponujący poza ogromnym doświadczeniem i pasją, także wszystkimi wymaganymi uprawnieniami. Ogromny wysiłek włożony w najwyższą jakość świadczonych usług zaowocował zdobyciem certyfikatu ISO 45001:2018.
Potrzebujesz profesjonalnej firmy, która wykona dla Ciebie honowanie otworów centralnych wraz z niezbędnymi badaniami NDT? Skontaktuj się z Turbolab, to może być pierwszy krok w kierunku do sukcesu Twojego przedsiębiorstwa.
Wróć do wpisówProces honowania cylindra lub innych, niezwykle wrażliwych elementów, wynika z potrzeby zagwarantowania odpowiednich warunków pracy. W sytuacji, […]
Badania nieniszczące (NDT) odgrywają kluczową rolę w przemyśle, umożliwiając nieinwazyjną ocenę jakości i integralności konstrukcji oraz komponentów. […]
Precyzja, powtarzalność i efektywność są kluczowymi czynnikami wpływającymi na jakość i trwałość wyrobów. Dotyczy to każdej dostępnej […]