
Jakie są najczęstsze zastosowania honowania otworów centralnych wałów?
Proces honowania cylindra lub innych, niezwykle wrażliwych elementów, wynika z potrzeby zagwarantowania odpowiednich warunków pracy. W sytuacji, […]
26 stycznia, 2023
Hydraulika, energetyka, górnictwo, motoryzacja, produkcja maszyn i przemysł lotniczy… To tylko niektóre z sektorów gospodarki, w których stosuje się obróbkę metodą honowania. Czy jest ono niebezpieczne dla metalu?
Ta technika, znana też jako szlifowanie krzyżowe, pozwala na precyzyjne ukształtowanie otworu i eliminację ewentualnych błędów popełnionych na etapie jego wykonania (z wyjątkiem prostoliniowości i położenia). Ze względu na dużą dokładność i znaczenie obrabianych detali, z honowaniem wiąże się pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy jego wpływu na jakość i trwałość metalu.
Honowanie to typ mikroobróbki pozwalający na bardzo dokładne wykończenie otworu lub cylindra. Poza tym metodę tę stosuje się także w przypadku uzębienia lub płaszczyzn. W odróżnieniu od zwykłego szlifowania, honowanie umożliwia uzyskanie wysokiej precyzji – margines błędu dokładności geometrycznej wynosi 0,25 μm. Do honowania wykorzystuje się specjalistyczne obrabiarki określane jako honownice. Są one wyposażone w odpowiednio dobrane narzędzia – osełki lub szczotki honujące.
Ważną cechą elementów obrabianych przez honowanie jest chropowatość. Zależy ona od tego, jakiego narzędzia użyto przy honowaniu. W przypadku osełek ceramicznych wynosi ona Rz0,5÷1,5 μm, zaś osełki diamentowe pozwalają uzyskać chropowatość Rz0,1 μm. Przy stosowaniu szczotek honujących wartość ta kształtuje się na poziomie Ra0,06(Rz0,3). Jeżeli operator zachowa strukturę plateau, możliwe jest podniesienie chropowatości do Ra2 (Rz8).
By zminimalizować ryzyko uszkodzenia narzędzia oraz zachować precyzję obróbki, przy honowaniu konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranych środków smarnych. Dzięki nim możliwe jest chłodzenie obrabianej strefy oraz regulacja rzeczywistego nacisku narzędzia na detal. Są one podawane pod ciśnieniem, przez co wydajnie usuwają opiłki.
Jako środki smarne przy honowaniu wykorzystuje się różne oleje – zarówno mineralne, jak i roślinne, przy czym te pierwsze przeznaczone są przede wszystkim do obróbki twardych materiałów. W celu nadania środkom wymaganych właściwości, wzbogaca się je domieszkami takimi jak siarka czy chlor.
Współpracując z nami, możesz być pewien indywidualnego podejścia, najwyższej jakości oraz realnych terminów. Potwierdzeniem najwyższej jakości usług są referencje, które uzyskaliśmy zarówno od polskich podmiotów, jak i zagranicznych klientów.
Powróćmy jednak do pytania z początku artykułu. Czy honowanie nie wpływa negatywnie na jakość i trwałość metalu? Zasadniczo nie, jednak warunkiem jest poprawne przeprowadzenie całego procesu obróbki. Jednym z najistotniejszym czynników jest dobór odpowiedniego środka smarnego. Konsekwencją popełnienia błędu w tym aspekcie może być pojawienie się mikrokorozji wywołanej przez agresywne reakcje domieszek z obrabianym metalem.
Inne zagrożenie to przyklejanie opiłków do detalu. Jest ono spowodowane przez zbyt mały współczynnik smarowania i prowadzi do obniżenia wydajności obróbki. Niedostateczne smarowanie uniemożliwia osiągnięcie pożądanej chropowatości, a w skrajnych przypadkach może skutkować uszkodzeniem narzędzia lub obrabianego elementu. Obu problemów można jednak uniknąć, korzystając z usług firm gwarantujących precyzyjne i staranne przeprowadzenie całego procesu oraz korzystających z nowoczesnych honownic.
Wróć do wpisówProces honowania cylindra lub innych, niezwykle wrażliwych elementów, wynika z potrzeby zagwarantowania odpowiednich warunków pracy. W sytuacji, […]
Badania nieniszczące (NDT) odgrywają kluczową rolę w przemyśle, umożliwiając nieinwazyjną ocenę jakości i integralności konstrukcji oraz komponentów. […]
Precyzja, powtarzalność i efektywność są kluczowymi czynnikami wpływającymi na jakość i trwałość wyrobów. Dotyczy to każdej dostępnej […]